Pazaryeri

Bilinç adlı yazımda yurtdışında domain bilincinin gelişmesinde pazaryerlerinin önemli bir rol oynadığını vurgulamış, bizde de aynı rolü AlanAdları.com’un üstlendiğinden bahsetmiştim. Gerçekten de son 4 yılda Türk domain sektörü olarak çok aşama kaydettik. Bunda düzenlenen etkinliklerin, yazılan blog yazılarının etkisi de olsa aslan payı herhalde AlanAdları.com’a ait.

Eskiden Türkçe domain piyasasına kaotik bir hava hakimdi. Son kullanıcıya ulaşamayan küçük portföy sahiplerinin çoğu forumlarda satış yapmaya çalışıyordu. Doğal olarak her zaman yoruma açık bir konu olan domain değerlemeleri konusunda forumlarda kimi zaman kavga çıkıyor, portföy sahipleri bile birbirlerinin satışını baltalıyorlardı. Bunun en büyük nedeni alıcıların çok sınırlı sayıda seçeneğe ulaşabilmesiydi. Sınırlı bütçesiyle istediği gibi domain bulamayan kullanıcı sinirleniyor, saçma tepkiler veriyordu.

Proje sahiplerinin ve şirketlerin de domain arayacakları bir platform yoktu. Genellikle ayırdıkları bütçeden çok daha değerli olan bir iki domaine teklif veriyor, onları satın alamayınca da rastgele buldukları bir ismi kaydediyorlardı. Biraz abartılı bir örnek vermek gerekirse, $10,000’a nakliyat.com’u almaya çalışıyor, o olmayınca da gidip evdenevenakliyatieniyibizyapariz.info’yu kaydediyorlardı. Yani 100 puanlık bir domaini alamayınca, doğrudan 1 puanlık bir domaine yöneliyorlardı. Buna benzer çok sayıda alan adı seçimine bizzat şahit oldum. Şu anda ise bir kullanıcı bütçesine uygun alan adını, AlanAdları.com’da listelenmiş 93,500 domain arasından seçebiliyor. Belki istediği birinci veya ikinci ismi yine alamıyor, ama kaliteli çok sayıda domain alternatifine ulaşabiliyor. Ve bir o kadar önemlisi, şirketi ya da projesi için aldığı değerli bir domaini sonradan satmak isterse, bunu yapabileceği bir pazaryerinin olduğunu görüyor.

Önceleri Türkçe domain piyasası bir kaç kişiden ibaret sanılıyordu. Sektördeki bilinçsizlik yüzünden bazı portföy sahipleri bile ellerindeki domainleri yatırım için aldıklarını söyleyemiyor ya da satmak istediği fiyatı söylemekten çekiniyordu. “Domain satıcısı değilim ama almak isterseniz elimde şu domainler var.” gibi mahçup ifadeler kullanıyorlardı. Bugün platformda yaklaşık 10,000 kişinin domaini satılık olarak listelenmiş durumda. AlanAdları.com, Türklere bu işin bir piyasası olduğunu öğreten proje oldu.

Gerek alıcının, gerek satıcının önünde satış verileri yoktu. Alternatif domainlerin değeri bilinmiyordu. AlanAdlari.com yalnızca sektör dışı alıcılara değil, satıcılara da fiyatlama konusunda bir kaynak oldu. Daha önce elindeki domaini değerinin çok altında satan da, çok üstünde satmaya çalışan da fiyatları karşılaştırma imkanı buldu. Bu yönüyle platform sektördeki taban fiyatlarının belirlenmesinde büyük bir rol oynadı ve uzun yıllar bu rolü oynamaya devam edecek.

Yukarıda bahsettiğim gibi son kullanıcıların alan adlarına, küçük portföy sahiplerinin ise son kullanıcıya ulaşma şansı sınırlıydı. Geçtiğimiz yıl AlanAdları.com üzerinden 806 satış olmuş. Bu satışların sayı olarak büyük çoğunluğunu küçük portföy sahiplerinin sattığı domainler oluşturuyor. Bu rakam önümüzdeki yıllarda katlanarak artacak. Önümüzdeki yıllarda on binlerce kişi projesi veya şirketi için bu pazaryeri sayesinde domain bulacak. Çok sayıda domain sahibi bu platform sayesinde para kazanacak. Satıcılar ellerindeki alan adlarını pazaryeri üzerinden satmadıkları zaman bile, pazaryerinin oluşturduğu piyasa bilinci sayesinde daha kolay ve daha iyi fiyata satacak.

Bu kadar övgüden sonra, size bir itirafta bulunacağım. Biz AlanAdları.com yüzünden önemli bir miktarda zarar ettik. AlanAdları.com’un güçlenmesi ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir yapı haline gelebilmesi için kendi platformumuzu açmayı yaklaşık 3.5 sene erteledik. Açıldığından bu yana projeye destek vermek için kendi domainlerimizi eklemekle kalmadık, tüm teklif sayfalarımızı bu platforma yönlendirdik. Açıldığı ilk dönemler site trafiğinin büyük bir kısmını bizim domainlerimizin oluşturduğunu kurucusundan biliyorum. Kendi elimizle potansiyel müşterilerimize başkalarına ait alternatifler sunduk. Bizim domainlerimize teklif vermeye gelerek, daha sonra bütçesine daha uygun başka bir ismi platform sayesinde bulmuş kişilerden epostalar aldık. Önemli bazı satışları müşteriyle yeterli iletişim kuramadığımız için kapatamadık. Çapraz satış yapamadık. Domainlerimize teklif veren potansiyel müşterilerin listesini oluşturamadık.

Bu fedakarlığa şu yüzden katlandık; Ben yukarıda saydığım nedenlerden dolayı AlanAdları.com’u aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi gibi görüyorum. Belki bu geçen sürede daha az satış yaptık, ama Türkçe domain piyasasının kurulmasında da ciddi bir katkımız oldu. Ayrıca platformun piyasaya uzun vadededeki olumlu etkisinin, bugüne kadar kaybettiğimiz paralara fazlasıyla değeceğine eminim.

2016 Ocak ayından itibaren domainlerimizi daha aktif pazarlamaya başlayacağız. Bunun için de kendi satış ve kiralama kanalımız olacak olan Domainler.com’u açacağız. Aynı zamanda, AlanAdları.com’u etkin olarak kullanmaya devam edeceğiz. Bizim için her zaman önemli bir satış kanalı olacak. Ve elimizden geldiğince herkese açık olan bu Türkçe alan adı pazaryerini destekleyeceğiz.