Ticaret

Geçtiğimiz ay domain yatırımcılarına yönelik Twitter’da ufak bir anket yaptık. Yatırımcılara bugüne kadar toplamda bu işten kar edip etmediklerini sorduk. Yanıtlayanlardan yalnızca %52’si karlı durumda olduklarını işaretledi. Bu oran kimilerine düşük gelebilir. Oranlar değişse de, her sektörde buna benzer bir durumun olduğunu düşünüyorum. Ticaretin her alanında para kazananlar olduğu gibi, kazanamayanlar da var.

Domain piyasasına dikkatleri çekerken ve bu alandaki fırsatları insanlara gösterirken, bu işin zorluklarından da bahsetmenin gerektiğini düşünenlerdenim. Zaten bugüne kadar gerek blog yazılarımda, gerek röportajlarda, gerekse sosyal medyada domain yatırımcılığı konusunda hep dengeli açıklamalarda bulunmaya çalıştım. Yeni başlayanları elimden geldiğince uyardım. Her zaman söylediğim gibi domain ticareti dışarıdan gözüktüğü kadar kolay değil.

Hemen ya da ileride kullanmak  için domain alanların yanılma payı çok daha düşüktür. Aldıkları domainin marka olacak katacağı değeri, ismi kullanmanın getirisini ve alternatif maliyetleri kestirebilme imkanına sahiptirler. Bu işin ticaretini yapmak isteyenler için ise durum daha farklı. Onlar, önce potansiyel alıcıyı beklemek ya da bulmak durumundadırlar. Sonra da alıcıyı belirlediği değere satın almaya ikna etmesi gerekmektedir. Bir kaç isimde bunu yapmak gerçekten basit olabilir, ama ölçekli yapmanın kolay olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Domain ticaretine kolay para gözüyle bakanların çoğu hayal kırıklığına uğramıştır. Ticaretin temel kurallarının yanı sıra, neyin değerli olduğunu, neyin değerleneceğini, neyin değer kaybedeceğini, neyin kolay satıldığını, neyin daha zor satıldığı, nerede daha ucuza alabileceğinizi, nerede daha yüksek fiyata satabileceğinizi ve bunlar gibi daha nice detayı bilmeniz gerekmektedir. Tüm bunların yanında iki büyük zorluğunuz daha vardır. Birincisi likit olmayan bir piyasadasınızdır. İkincisi gelişmekte olan dar bir sektörde, elle tutulamayan çok az insanın anladığı bir varlığı satmaktasınızdır.

Domain piyasasında para kazanabilmek için bilgi birikimine sahip olmanız, emek ve zaman harcamanız gerekiyor.  Yukarıda dediğim gibi, bu bizim sektörümüze özgü bir olay değil. Ticaretin her alanında o alandan çok kazanan, iyi kazanan, günü geçiren ve kazanamayan insanlar bulunmaktadır. Bunlar arasındaki ayrımı belirleyen en önemli etken ise çoğu zaman çalışmaktır.  Kazanan tarafta olmak için araştırmak, okumak, ince eleyip sıkı dokumak ve uzmanlaşmak gerekiyor.