Kızamazsınız

Geçtiğimiz günlerde genç bir domain yatırımcısıyla yazışıyordum. Önde gelen çoğu alan adı yatırımcısının pasif kalmasına kızıyor, sektörü bilinçlendirme konusunda fazla bir şey yapmadıklarından yakınıyordu. Buna benzer tepkilere, daha önceden de, katıldığım etkinliklerde şahit olmuştum.

Bir domain yatırımcısının edilgen kalmasının çeşitli nedenleri olabilir. Özel koşulları vardır, sarfedeceği çabanın bir fayda getireceğini düşünmüyordur, zamanlama olarak daha erken olduğunu düşünüyordur, zamanını ve enerjisini başka işe ayırmak zorunda kalıyordur, yeterli bilince sahip değildir, ya da belki bilmediğiniz bir şekilde destek oluyordur. Son 4 yıldır alan adı piyasasının gelişmesi için en çok uğraşan kişilerden biri olsam da, erken olduğunu düşündüğüm ve bilinçsiz insanlarla uğraşmak istemediğim için ben de uzun yıllar geri planda kalmayı tercih ettim.

İdeal olan insanın para kazandığı alana katkıda bulunmasıdır, fakat kimseye de etkin olmuyor diye kızamazsınız. Sadece daha etkin olmasını arzu edebilirsiniz. Başkalarının edilgen olması sizin de öyle olmanıza veya moralinizin bozulmasına neden olmamalı. Başkalarının ne yapıp ne yapmadığına bakmadan, kendi çıkarlarınız için gerekeni yapmalısınız. Sonuçta kendi yararınızı başkasına bırakamazsınız.