Etkinlik

Son bir kaç haftadır çeşitli alan adı yatırımcılarıyla bir sonraki Domain Etkinliği’nin ne zaman yapılacağı üzerine konuşuyoruz. Etkinlik ile ilgili sorular o kadar arttı ki, bu konuda bir yazı yazmamın doğru olacağını düşündüm.

Türkçe domain piyasasının oluşmasında ve sektörün bilinçlenmesinde aslan payının pazaryerine ait olduğunu bir önceki yazımda belirtmiştim. Ondan sonraki en büyük payın, bugüne kadar 3 kez düzenlenen Domain Etkinliği organizasyonlarına ait olduğunu söylersem, çoğu kişi bana katılacaktır. Yusuf Esenkal’ın düzenlediği etkinlikler, sektör açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Türk domain yatırımcıları toplu halde ilk kez bu organizasyonda bir araya geldi. Bu sayede yatırımcılar birbirleriyle yüzyüze tanışma fırsatına sahip oldular, görüş alışverişinde bulundular ve ilişkilerini kuvvetlendirdiler.

Yusuf böyle bir etkinliğe öncülük yapmak istediğini benimle paylaştığı zaman, sevinçle karşıladım. Sektöre katkı sağlayacağına inandığım için, elimden geldiğince ben de desteklemeye çalıştım. Etkinlikleri düzenlemek için ne kadar zaman harcadığına ve emek sarf ettiğine tanık oldum. Maalesef,  ne tuhaf egolarla muhattap olmak zorunda kaldığını da, ne garip isteklere maruz kaldığını da yakından gördüm. Çok sayıda insanla uğraşmak zaten yeterince yıpratıcıydı, bir ilki düzenlemek ve öncülük yapmak ise daha da yıpratıcıydı. Buna rağmen sektörü büyütmek adına elini taşın altına koydu.

Belli bir organizasyon kalitesini tutturmak adına etkinlikler ücretli yapıldı. Yine de ilgilenen herkes katılabilsin diye, mümkün olduğunca bu ücret düşük tutuldu.  Etkinlik kayıt ücretlerinin tamamı otel masrafları için harcandı. Etkinliklerden tek kuruş kazanılmadı, aksine cepten para harcandı.  En başından beri, sektör büyürse nasılsa biz de kazanırız diye düşünüldü.

Ben şahsım adına başta Yusuf Esenkal olmak üzere, bu organizasyonların gerçekleşmesini sağlayan, katkıda bulunan, sunum yapan ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Yusuf yoğun işlerinden ötürü fazlasıyla meşgul. Bu yüzden katılımcılardan talep olmasına rağmen, yeni bir etkinlik düzenleyemiyor. Başka kimse de böyle bir sorumluluk almadığı için, sanırım iş başa düşüyor.

Bir sonraki Domain Etkinliği’ni 2016 Mart ya da Nisan ayında düzenlemeyi düşünüyorum. Araya çok zaman girdiğini ve çoğu kişinin daha erken bir zamanda etkinlik düzenlenmesini istediğini biliyorum. Bu yıl Türkiye’de çok az zaman geçireceğim için, ne yazık ki daha erken bir tarih benim açımdan mümkün gözükmüyor.  Kesin tarihi etkinlikten bir kaç ay önce sizinle paylaşacağım. Bu konuda önerileriniz varsa, bana twitter‘dan yazabilirsiniz.